Czym jest BMI, do czego służy?

BMI (z angielskiego Body Mass Index) to nic innego jak wskaźnik masy ciała. Używany jest do obliczeń naszej prawidłowej wagi. Posługując się tym wskaźnikiem możemy odkryć czy nie zagraża nam nadwaga, otyłość lub niedowaga.
Jak obliczamy BMI?
Obliczanie BMI jest proste. Znając swój wzrost i wagę, podstawiamy te dane to wzoru: kg/m² Czyli swoją masę dzielimy przez swój wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu. Następnie w odpowiedniej tabeli odczytujemy swój wynik. Taką tabelę znajdziemy łatwo na różnych stronach internetowych.
Czy warto używać tego wskaźnika?
Odpowiedź brzmi i tak, i nie. Nie, dlatego, że kalkulator BMI zawiera pewne niedoskonałości. Na przykład, może wyjść nam z obliczeń, że mamy nadwagę, choć tak naprawdę będziemy świetnie wyglądać i czuć się w swoim ciele. Przyczyną takich wyników, może być aktywny tryb życia, a co za tym idzie duża masa mięśniowa, która podwyższy nasz wynik. Mimo wszystko warto korzystać z BMI, jest to bowiem prosty sposób na kontrolowanie swojej masy ciała.
Jak obliczyć prawidłową wagę u dzieci?
U dzieci prawidłową wagę oblicza się podobnie jak u dorosłych, z tym, że korzysta się dodatkowo z siatki centylowej. Dzięki niej możemy porównać wagę naszego dziecka, z wagą jego rówieśników. W BMI dziecka ważny jest również wiek i płeć badanego.

Related posts

Leave a Comment